blackqueen1029
blackqueen1029 blackqueen1029
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

strawberry candy cost 3¢ more than lollipops.

sarah pays 54¢ for 2 strawberry candies and 4 lollipops.

write an equation and solve for your variable.

Respuesta :

rfisher23nms
rfisher23nms rfisher23nms
  • 02-11-2017
The answer is 54 divided by 4
Answer Link

Otras preguntas

you leave your house and travel for 6 minutes at an average velocity of 5 m/s. How far have you traveled?​
In what layer of the atmosphere does the ozone maximum occur?
Electron degeneracy is what holds up a __________ against the compressing force of gravity. Group of answer choices red giant white dwarf neutron star black hol
In two or three sentences, explain how the railroads changed Americans way time.
A distance is calculated from the equation d gt2. g is exactly known to be 9.8014 m/s and t is measured to be 2.4 0.2 s. What is the distance and the uncertaint
Historically, which combination of characteristics have most presidents of the U.S. shared? Question 38 options: self-educated, from states with large Protestan
what is an inferential statistics statement
Use the given conditions to write an equation for the line in point-slope form and slope-intercept form. Passing through (-3,-5) and (3,3)
Jessica has a bag with 80 marbles and every 2 months she loses 5 marbles. Write an equation that models the situation. How many marbles are left after 10 months
for most of indian history hindu society has been divided into ______