loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Compare Thomas Jefferson's views on religion as put forth in the Virginia Statute for Religious Freedom to his views on government from the Declaration of Indep
Why is the sarcoplasmic reticulum. How does it aid in the stimulation of muscle contraction?
In the film the babadook, samuel pushes his cousin out the tree house and breaks her what?
Help!! Keep getting confused
What land was the French and Indian war fought over
which effect of the industrial revolution does this passage describe?
Why did critics call the new artists fauves or wild beasts?
what numeral in base 8 equivalent to 3325(denoting 332 base 5)
What are the 3 occasions when a client is unable to give informed consent for treatment?
I make 42,566 a year. I much I make a year