ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

ray wants the larger of two aquariums.One aquarium has 20 in. by 20 in. and has a height of 18 inches.The other aquarium has a base that is 40 in. by 12in. and
Two numbers have a product of 48 and a sum of 19 what are the numbers and how do you know
A rectangular bedroom floor has an area of 100 square feet and a length of 10 feet. What is the perimeter of the floor?
How many times dose 150 go into 1000
How many 1/10 are in 3?
You are given an aqueous solution of NaCl. The simplest method for the separation of NaCl from the solution is (A) evaporation of the solution to dryness (B) c
4x^2-28x+49=5 solve the quadratic by completing the square
Where and when did Martin Luther King Jr. die?
a rectangle has an area of 30 square meters and a perimeter of 34 meters. what are the dimensions of the rectangle?
Which religion has a cultural landmark the dome of the rock