herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

what makes washingtion DC one of the most important cites in the world?
Seven hundred twelve thousandths in expanded form
What is the opposite of 1/3 and of -7/12
Who can tell me what world war || means
He took the bad news with surprising 1.witheredness 2.pavilion 3.detachedness 4.resignation and showed no emotion
AB←→ and CD←→ are parallel. If EF = a units, what is the measure of GH¯¯¯¯¯?
What are three variables that affect a living system?
Caitlin is 62 1/4 inches tall. Her older brother Jaime is 9 1/2 inches taller than Caitlin.Jaime is 2 1/4 inches shorter than their father. How tall is their fa
Which of these sentences uses the passive voice? You can succeed if you set goals and work hard. If I set goals and work hard, I can succeed. Success can be ach
Identify the correct sentence. a. We want to go to Mardi Gras for Spring break. b. We want to go to Mardi gras for spring break. c. We want to go to mardi gr