alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Screenshot of the question
In one study, 108 regions of the genome were identified to be significantly associated with schizophrenia. Below is a Manhattan plot showing the results from th
answer to question: The sum of three consecutive positive integers is 111. You need to determine what the three integers are. Which equation shows how you co
What is the appropriate leadership style for an employee that is low in skills but is anxious to learn
Magnus has come to mistrust the company he works for in recent months. Which of the following examples most likely caused this? Group of answer choices Magnus b
Sumas y restas w+y=9 3w-y=11
To determine the organic material in a dried lake bed, the percent carbon by mass is measured at two different locations. To compare the means of the two differ
Write the equation of the line with the given conditions. passing through (-1, -7) and perpendicular to the line with equation 4x + 5y = 31
Cystic fibrosis is most common in individuals of Northern European descent, affecting 1 in 3200 newborns. Assuming that these alleles are at Hardy-Weinberg equi
Grace is our_______ sister(old/older/oldest)​