23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

What type of rhetorical appeal does Jefferson rely on in this passage? a. logos b. ethos c. pathos How does he make this appeal? a. by describing his background
A health food store sells dried peaches (p) for $4 per pound and dried cherries (c) for $5 per pound. A six pound mixture of the two dried fruits cells for $4.4
Find the coordinates of the intersection of the diagonals of parallelogram XYZW with vertices X(2, 2), Y(3, 6), Z(10, 6), and W(9,2). Hint: what do we know abou
What describes the social structure of the South in the antebellum era? Select three responses.
He should identify his variousonline and offline audiences,and how best to engage themTRUEFALSE​
List three members of American aristocracy in the category of talent 1. Person #1 2. Person #2 3. Person #3 List three members of American aristocracy in the ca
Find the area. Simplify your answer.
2 - (3x – 4) = 2x – 9​
a small body in space, usually composed of rock or metal
what makes up a atom