mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Pseudomonas helps in​
A circle has a radius of 21 inches. What is the length of the arc intercepted by a central angle that measures 4π/7 radians? Express the answer in terms of π .
today is my first day here ! I have a home work and I need it tommorow can anyone pls help it say calculate the area covered by forest and I had been given a m
Which expression is equivalent to 486 – 9 + 6 + 33 × 2?
10 example of proper noun​
Help ASAP! Will award brianliest!
WILL GIVE BRAINLIEST Compare and contrast bacterial and eukaryotic ribosomes.
What the answer now now
Solve the system of equations algebraically. {Y=(x-2)^2+2 {Y+4=3x
2. How was the life of a 14-year-old in 1793 different from the life of a 14-year-old today? In which period would you rather live? Why?