alajahb6671 alajahb6671
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

You and a friend go out to dinner and each pay for your own meal. the total cost of the two meals is $25. your meal cost $4 more than your friends meal. how much does each meal cost?

Respuesta :

Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 04-01-2018
two meals=$25
let my friends meal be $X,
so my meal is $X+5
both meals costs (X+5) +X=25
2X+5=25
2X=20
X=10
My friends meal costs $10
and my meal costs 10 + 5= $15
Answer Link

Otras preguntas

In what way did ancient Athens influence the framers of the United States Constitution?
use properties to find the sum or product 5 x 23 x 2
Draw and shade figures that represent 50%, 25%, and 150%. Label each figure and described it in words. How do I answer this question?
What is an algebraic expression for the following word phrase: "6 times the difference of b and p?" a. 6b-p b. 6(b-p) c. 6-bp d. 6bp Evaluate u+xy if u=18 x=10
3(2j-k) = 108, for j
between what 2 integers does 75 lie in
what reminded michael palin of a slice of melon
If an isosceles triangle ABC is dilated by a scale factor of 3, which of the following statements is not true? a. The angles of ABC are congruent to the angles
Write a sentence that compares the values of the nines in the number 69.92.
What is a example of a variable