Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Write 0.75 extended (algebra) as a fraction in simplest form.
How to write an essay?
which of these best describes the setting of the play? A. A cramped, worn-down apartment B. An airy house with lots of light C. A dirty, nearly empty diner D. A
A rhombus has four 6-inch sides and two 120-degree angles. From one of the vertices of the obtuse angles, the two latitudes are drawn, dividing the rhombus into
In a study with three levels of factor A, three levels of factor B, and six participants in each condition, the dfs for factors A and B respectively would be __
In the Circular Flow example ... if all of the units produced are "fast food cheeseburgers", then the cheeseburger itself _____.
An object that is 2 cm tall is 18 cm in front of a converging lens and creates a real image 8 cm beyond the lens.
__________ is a collection of formatting options—such as a frame, a rounded shape, and a shadow—that changes a picture’s overall appearance.
What is the binding energy (in eV) associated with the n=2 orbital of Hydrogen if the binding energy of the n=1 orbital is -13.6 eV?
x-7=5 please help me with each step.