Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

In a couple of sentences, describe the cognitive effects secondhand smoke can have upon children.
Based on the data presented in your study unit, which one of the following individuals would be most likely to vote? A. A 50-year-old corporate executive who
An old theory about the position of planets and the sun in the galaxy has been replaced by a new theory. Which of these statements is correct about the two theo
which values are solutions to the inequality below x2<100 6 10 12 -5 -10 -14
Solve the system of equations. x + 3y = −1 2x + 2y = 6 (−4, 1) (2, −1) (4, −1) (5, −2)
which is another way to check the sun of 52 + 23 + 10 + 78? a) 78 + 10 + 23 + 52 b)78 - 52 - 10 - 23 c) 163- 52 + 23 + 10 + 78 c) 78- 52+ 10 + 23
Predict the major neutral organic product of the following reaction. Include hydrogen atoms in your structure.
that I have adjxjsj hshdjx issixjnxn jsnsnsjdjs endjdjdn
How did Rome treat the people from lands it conquered in gaining control of Italy
Susana tiene trece años. Isabel tiene diez y siete años.