daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

The Supreme Court decision in Marbury v. Madison (1803) increased the power of the federal courts by (1) increasing the number of judges (2) enabling the presid
there are 12 boys and 18 girls in Mr. Ruiz class the students must form lab groups each group must have the same number of boys to girls. what is the greatest n
John has four more nickels than dimes in his pocket, for a total of $1.25. Which equation could be used to determine the number of dimes, x, in his pocket? (1)
Python Elif Function
The West was the first region to extend voting rights to all white men. True False
What was an immediate cause of the 1789 French Revolution? the Enlightenment the Springtime of the Peoples the ideas of theCommunist Manifesto a financial crisi
Benjamin has $450 in his bank account on Monday on Tuesday he Wrote five checks for $24.50 each .on Wednesday he made three deposits of $45 each how many how m
What principle is directly reflected in the division of a government into three branches?
5,286÷3 how many digits will the classroom number have
Which provision of the Bill of Rights was influenced by the trial of John Peter Zenger? (1) right to bear arms (2) right to an attorney (3) freedom of religion