lekingbrian2772 lekingbrian2772
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Josh paid for three books with two $20 bill .He received $1in change each book was the same price .How much did each book cost ?

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 11-04-2018
The total payment is:
 P = 2 * ($ 20) = $ 40
 The change is:
 C = 1 $
 The total cost is then:
 CT = P-C = 40 $ -1 $ = 39 $
 "each book was the same price":
 Book price = ($ 39/3) = $ 13
 Answer:
 
each book cost:
 
Book price = 13 $
Answer Link
zoiewilliams86 zoiewilliams86
  • 24-03-2022

Answer:

each book costed 13$ because 39/3 is equal to $13

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

पाल1 a Give two properties that glass and plastic always share.b Give two properties that glass and plasticometimes share​
I need help with this pleasee
Help me solve this problem
Graph a parabola whose vertex is at (3,5) with y-intercept at y = 1.
What’s the equation for 2x+13= -3x +53
What does it mean when different continents contain rock layers of the same age?
Which of the following is a chemical property? A. boiling point B. melting point C. density D. combustibility
So how do i find the volume of this shape in cubic centimeters
When the wind blows, this spins.
In the Month of March, Baldwin received orders of 113 units at a price of $15.00 for their product Bell. Baldwin uses the accrual method of accounting and offer