Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Find k such that the line is tangent to the graph of the function. Function: f(x)=k-x² Line: y=-6x+1
What measurement could be the length of a pool?
f+1<5 please tyyyyyyyyyyyyyyyy
- Briefly describe how you would prepare a simple acid base indicator.
Maxine compiled a list of these car prices:$7,500,$6,500,$5,750,$4,900,$6,250 and $4,200.Find the mean of these prices
Can someone help me out with this question fast!?!?!
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them
18 What is the perimeter of this shape? 7 cm 7 cm 7 cm cm 7 cm 7 cm 7 cm
the length of a rectangular is one less than twice the width. Find the length + width, if the perimeter is 40
How are you feeling today