hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

What is one of the disadvantages of getting a government-sponsored mortgage? A. Government mortgages involve more up-front fees than conventional mortgages. B.
Compare the militarists in japan with the european fascists?
Question 8 of 102 PointsDecolonization fundamentally changed Africa during the 20th century by:OA. creating many new independent African countries.OB. convincin
The origin of the concept of separation of powers is most associated with
Which of the following functions gives the length of the base edge, a(v), of a right square pyramid that is 8 inches tall as a function of its volume, v, in cub
how would you answer this question. How could you build your practice as an educator for equity, diversity, and inclusion to avoid the oppression of marginalize
Which of the following functions is graphed below?
how are volcanoes distributed
solve the system of equation by guess jordan method 2x1-6x2-2x3=14, 3x1+4x2-7x3= 16, 3x1-6x2+9x3=21
Where is the world’s busiest train station?