LexyRomero
LexyRomero LexyRomero
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

26 lbs of onions cost $52. How many lbs of onions can you get with $8 ?

Respuesta :

juleshale juleshale
  • 03-04-2018
52/26 = 2
8/x = 2
8/4 = 2
the answer would be 4 lbs of onions
Answer Link
agaue agaue
  • 09-09-2018

Given :26 lbs of onions cost $52 .The question is asking us to find the quantity of onion that can be bought for $8.

Onions that can be bought in $52 is given as 26 lbs.

Amount of onions that can be bought in $1 will be 26 ÷52 = 1÷2  =0.5 lbs.

Amount of onions that can be bought in $8 is 0.5x8=4 lbs.

One can get 8 lbs of onions  with $8 .


Answer Link

Otras preguntas

What role did Lincoln's Emancipation Proclamation play in shaping the Union's attitudes toward the Civil War? It led some abolitionists in the North to switch
Which client statement indicates knowledge deficit r/t substance use disorder?a) Although legal, alcohol is one of most widely used drugsb) Tolerance to heroin
Which philosophy did the Social Security Act demonstrate
Please, I need help with this problem: A car of mass m travels at a constant speed (v) when it encounters a bump with a radius of curvature r. ➤ Determine, b
what % of food in the grocery store contains added sugars?
Q1ai) A snail seller had 2 basket full of snails, basket P contains 187 snails. She sold 92 snails from basket P and 69 snails from basket Q. The number of snai
54321 code in english language​
Outline the process your workplace implements for case closure or client exits.
How much african country
what is the best group in the world