Mlewis
Mlewis Mlewis
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of chicken cost $3.00. Jim buys 8 2/3 pounds of chicken. How much does Jim pay for the chicken?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2016
it would cost 26 dollars because 3 multiplied by 8 is 24 plus 2/3 of 3 is 26 and that is the result of 2/3 of 3 being 2 dollars
Answer Link

Otras preguntas

How many moles of water (H2O) would be produced if 10 moles of O2 gas reacted completely with excess H2 gas?2 H2(g) + O2(g) → 2 H2O(g)A. 5 B. 10 C. 20 D. 30
How would you call in other words to scold or punish severely
name a metal that doesn't conduct electricity
write a system of equations and solvea class of 195 students went on a field trip. They took 7 vehicles,some cars and some buses. find the number of cars and nu
What is the highest mountain on each continent?
what is glossities and deficiency
Amy raised £n for charity. Chris raised £18 more then any. The mean amount raised by the two of them is £45. Work out how much money each one of them raised
What's the other term for: lacking respect; scornful
why dog pants during summer use the cocept of evaporation
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?