litzyareli56p000di
litzyareli56p000di litzyareli56p000di
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Mary spent $37.80 on batteries.If they cost $7.56 / pack,how many packs did she buy?

Respuesta :

alyssadbowden
alyssadbowden alyssadbowden
  • 03-05-2018
37.80 divided by 7.56 is 5. So she bought 5
Answer Link
yellow15
yellow15 yellow15
  • 03-05-2018
She bought 5 packs b/ 37.89 divided by 7.56 equals 5.
Answer Link

Otras preguntas

A pyramid has a square base. The base edge is one-half of the height of the pyramid. If the base edge is 6 units, what is the volume of the pyramid
Olsen is applying for a position as a graphic design artist. He wants to know how best to display some of his work for a client who sells fine-grained antique w
Is the chemical equation balanced? Yes or no
Why has the House of Representatives grown so much that the senate?
You just completed a very grueling week of testing. Were the tests mentally, physically or emotionally draining for you? Explain.
Dave Ramsey mentions that insurance is the defense for managing your money. Why is this true?
Evaluate each of the statements below. Select those that accurately describe the role of genes and chromosomes in the process of inheriting a specific trait. Ch
MATH NATION Which of the following statements are true? Select all that apply. The correlation coefficient gives us information as to how strong the linear asso
In Harkness learning Method what does the learning environment look like? Write it in your own words atleast 1 paragraph or as much as possible!!! Help urgent
I need to write a conclusion on children books from ages 2yrs and 5yrs ​