tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

use pascals triangle to find the coefficient of the third term in the expansion of (a + b)2
please help with this
Daniel wants to do 208 practice problems to prepare for an exam. If he wants to do 8 problems a day, how many days would it take him to complete 208 problems? A
A cell provides 6v to an ldr. The current through this ldr is measured and is found to be 3a. What is the resistance of the ldr?
4 12 36 108 n ? whats after n
5.62531 how many significant figures are in this number
1. How many grams of sulfur dioxide could be formed when 299 grams of H2SO4 reacts? ____Cu + ____H2SO4 --> ____CuSO4 + ____SO2 + ____H2O a 97.6 g b 195 g c 3
In an inverse relationship, when one variable the other increases. A. increases O B. decreases C. is not affected O D. stays the same
7. What other figures from history or literature remind you of Elie Wiesel? What shared experiences or characteristics do they have? In the context of this arti
If you mix all the colors of the rainbow, what color do you get?.