sheiwissisis
sheiwissisis sheiwissisis
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

Please show all work cuase I don’t understand thank you

Please show all work cuase I dont understand thank you class=

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 01-12-2019

Answer:

13a. 0.92 miles

13b. C

Step-by-step explanation:

13a. The first ride costs $2.75 more than the second ride.  Each quarter mile after the first quarter mile costs $0.75, so the difference in distance is:

0.75 d = 2.75

d = 3.67

The difference is 3.67 quarter miles, or 0.92 miles.

13b. The total cost is the cost of the first quarter mile plus the cost of the rest of the quarter miles.

C(n) = 2.50 + 0.75 (n − 1)

Answer Link

Otras preguntas

whats the capital of arkasas
Cosumer choice is a disadvantage of international trade. True or false
a chemist is using 376 milliliters of acid and water. if 19.2% of the solution is acid,how many milliliters of acid are there? round your answer to the nearest
What does the college Juilliard look like?????
Find the domain of the function f(x)=12x+3. what is the only value of x x not in the domain?
In protest against the sale of indulgences, who launched the protestant reformation in germany?
How many post-conviction dna exonerations have been made in the united states as of 2013?
The sum of two numbers is 18. One number is 2 more that for times the other. Find the numbers.
yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest cent
Can someone smart please help me? a) A farmer has some chickens and some rabbits, 46 heads altogether, and 96 legs altogether. How many chickens and how many ra