mourjnn
mourjnn mourjnn
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of a large pizza is $17, if I buy 3 pizzas I get a 25% discount. Each pizza has
8 slices. Calculate the cost of a slice of slice of pizza when (i) I buy one pizza and (ii) when
I buy 3 pizzas. Give answers to two decimal places.

Respuesta :

1030887
1030887 1030887
  • 04-09-2020

Answer:

...Sorry but I dont get the problem can you please clarify the problem..

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What substance is made during transcription and where does it occur
A rocket is launched from the ground. The function  h(t)= -4.9t^2 +180t   models the height of a rocket launcher from the ground t seconds after it is launched.
write the equation in function form then graph it 5x-2y=6 thx to the ppl who help
write the equation in function form.then graph the equation x-3y=-9 ???
write the equation in function form then graph the equation 3x-y=5
The traits of populations in the forest ecosystem have changed over time. What caused the traits to change?
Describe William Shakespeare in one word
how did martinique gain independence
Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?
write the equation in function form then graph the equation 3x-y=5