anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What is the equivalent expression of y+0.32y
What are the 2 alleles for fur color in snurfles and which letters represent those alleles?
How do you multiply fractions
NEED HELP ASAP!!!!!!! Solve. Be sure to show your work as taught in the lesson: 12 - 3x < 30. (Hint: Watch the signs; always look in front of the number)
describe network in terms of the class computer lab?
8y+3b-2 is it a variable or constant
What is f(x) = x2 – 8x 11 written in vertex form? f(x) = (x – 4)2 – 5 f(x) = (x – 4)2 5 f(x) = (x 4)2 – 27 f(x) = (x 4)2 27?
Rida and Elisa are each paid by the hour rida worked 5 1/2 hours and earned $77 Elisa worked 3 3/4 hours and $60 whose hourly rate is greater
The U.S. Senate contains A.435 members and is considered more likely to represent local constituent interests. B.435 members and is considered more stable and i
According to the fundamental theorem of algebra, how many zeros does the function f(x) = 15x23 + 41x19 + 13x5− 10 have? 3 5 19 23