browniebonnie23 browniebonnie23
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

At a local hardware store Ms.jones learned that 1 would cost her $50, 12 would cost $1.00, and the price of 144 would be $1.50 what was Ms. Jones buying?

Respuesta :

7302kzh04 7302kzh04
  • 02-01-2022

Answer:

This is more of a riddle. She is buying numbers that can be used like to display the address of a house. "1" requires 1 such number; 12 requires 2 numbers; 144 numbers requires 3. The numbers cost .50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite 0.6 repeating as a fraction
PLEASE HELP ASAP! Both problems. 7th grade math unit rates
DNA is packaged into these compact units
2+4(5 x 3)³ - (-6 / 2)
Please how do u write a semi formal letter ​
Which of the following was not part of the Navigation Acts ?
What are some of the factors that can cause a person to have a single-gene disease or disorder? mitochondrial inheritance patterns too many X chromosomes autoso
What are the possible outcomes of the following cross? t t T t O A. TT only B. TT and tt only ОООО c. tt only D. Tt and tt only
Name the property 3. 7/9* 1= 7/9 ​
HURRY!!! Find a unit rate: You bought 10 pounds of potatoes for $4